Please The Trees – A Forest Affair

> přehrát


Vydáno 10. 10. 2012
na VINYL / CD / MP3 / FLAC

VINYL tracklist
Side 1
01. Getting Ready
02. Hell On Earth
03. She Made Love to the Moon
04. Let the Wind
05. Sleep

Side 2
01. New Heart
02. Nobody No One
03. When You Are Lost
04. Branches
05. Paint This City Green

CD & Downloads tracklist
01. Getting Ready
02. Hell On Earth
03. She Made Love to the Moon
04. Let the Wind
05. New Heart
06. Nobody No One
07. When You Are Lost
08. Branches
09. Sleep
10. Paint This City Green

vydáno 10. 10. 2012
VINYL / CD / MP3 / FLAC

Produkce, nahrávání, mix a mastering: Jonathan Burnside

Nahráno 3-7, 10-14 ?íjna 2011
Magnolia Records Studio
Novato, CA, USA

Mix a Mastering: Burnside Pruductions
Sonoma County, CA, USA

Cover design: Veronika Vlková & Martin Baar
Layout: Cartonclan

All music by Vash Havelka & Please The Trees
Except She Made Love To The Moon & Nobody No One by Vash Havelka, Jonathan Burnside & Please The Trees. Sleep by Jonathan Burnside & Please The Trees

Lyrics by Vash Havelka

Cesta za poznáním a inspirací bývá často zdlouhavá a klikatá. Please The Trees dovedla jejich pouť za dokonalým zvukem zpět na začátek – kapela se během šesti let svého fungování neustále posouvala a transformovala a zbrusu nové album A Forest Affair je zastihuje v momentu nového startu. Touha po pevnějším usazení se v kontextu světové hudební scény je zavedla až do Kalifornie, nezdolný smysl pro dobrodružství hledačů a vášeň po dobývání možných cílů atakují mnohé hranice. Domácím stromům svěží vítr z Nového světa narovnal kmeny, prohrábl listí a rozkošatil koruny. Odhodlání se vyjádřit a konfrontovat se není pro každého. Please The Trees jejich cesta stála obrovské úsilí i  nečekané oběti.

Klíčovým momentem pro vznik A Forest Affair bylo setkání právě s americkým producentem Burnsidem. Jeho vztah se skupinou mnohonásobně překračuje producentské schéma; byl to on, kdo byl iniciátorem vzájemné spolupráce a vedle lídra skupiny Václava Havelky má také na výsledné podobě alba největší podíl. Producent, ale sám také hudebník a vynikající kytarista Jonathan Burnside spolupracoval od konce osmdesátých let s mnoha výraznými skupinami a osobnostmi světové (nejen) alternativní scény. Jeho vliv na zvuk a podobu nahrávek Melvins, Nirvany, Heliose Creeda, Faith No More, Consolidated, Meat Beat Manifesto, Red House Painters, The Sleepy Jacksons, Sister Double Happiness, Steel Pole Bathtub, Fu Manchu, Godspeed, Gary Floyd Bandu (jehož byl též členem a autorem) či věhlasného Australana Dana Sultana a mnoha dalších je nezpochybnitelný. Ani Please The Trees nejsou pro Jonathana Burnsidea první zkušenost s českou hudební scénou. Při svém pobytu v Praze v devadesátých letech  spolupracoval se skupinami Slut, Tata Bojs či Sabot. Please The Trees však natáčeli svou novinku za Burnsideovy dirigentské účasti ve studiu Magnolia Records v Novatu v Kalifornii. Nahrané skladby pak dostali pod jeho rukama definitivní podobu při mixování a masteringu.

Právě nahrávání alba v americkém studiu považuje skupina za naprosto zásadní. Nejdůležitějším momentem na A Forest Affair je totiž prověření tvorby skupiny v rámci výrazně odlišné tradice zvukové estetiky a zásadní překročení hranic. Nejenom geografických, ale hlavně osobních a inspiračních. Tato nová kreativní zkušenost kapelu stála posledního ze zakládajících členů, který v kapele vedle Václava Havelky zbyl. Kytarista Zdeněk 'Zok’ Kadlec s Please The Trees album nahrál, ale ještě v průběhu dokončovacích prací ze skupiny odešel. V nové sestavě ho nahradil David Babka, jenž s Please The Trees úzce spolupracuje již několik let. Prožitek a radost z práce na albu však předčila všechna očekávání a pomohla skupině se výrazně stmelit. Please The Trees tedy stojí znovu na začátku; s novou krví a silou, pevnější a připravenější, než kdy předtím. A Forest Affair  kapela cítí jako debut, právě s novým albem dospěli Please The Trees do bodu, něhož jsou připraveni se odrazit tam, kde se již vnitřně cítí být.

Skladby pro album A Forest Affair napsal Václav Havelka, vedle producenta Jonathana Burnsidea se na výsledné podobě ale podíleli všichni členové skupiny, a to včetně někdejšího kytaristy Zdeňka Kadlece. Na albu A Forest Affair je jednoznačně cítit velké odhodlání a také sebevědomí skupiny, což potvrzuje především výsledná podoba celého alba, jež vychází hned ve dvou různých verzích. Vinylová a CD verze se od sebe poměrně liší, kapela si důrazně stojí za oběma. Pilotním singlem je skladba She Made Love To The Moon.

Další releasy