Hudba místo zbraní ? Sonická vojna jako odpověd
„Největší překvápko, parádní psychedelie, hodně sixties, trochu střelený Sonic Youth, ale sežral jsem jim to i s navijákem, dlouho jsem neviděl nic tak zajímavýho. Úplně pošahaný písňový struktury a když do toho frknou apatickej zpěv, nemá to chybu.“ napsal Bonus a.k.a. Bourek z kapely Sporto na svém blogu po zhlídnutí živého koncertu Jelly Belly.
Třicet let je pro shoegazery z Východného pobrežia hranice mezi životem a smrtí. Dřív, než jeden z nich tenhle milník dosáhne, musí jěště vyplnit spoustu slibů a plánů. Hlavním z nich je deska DEAF TILL 30.
Zdroji inspirace Jelly Belly jsou My Bloody Valentine, Sonic Youth, Peter Bondra, Beastie Boys, The Clash, Dustin Byfuglien a Pavel Dacjuk, z domácí scény Juraj Kledrowetz a Peter Bartoš. Na první pohled eklektická směs je v interpretaci Jelly Belly překvapivě konzistentní a hutná.
Po téměř sto koncertech kapela konečně přichází s oficiální nahrávkou. Její zrod se nese plně v duchu DIY konceptu. Od prvního stisknutí tlačidla record, přes ztrátu bubeníka (Vlatko Kvitkovič), mixování (Matúš Homola), nalezení nového bubeníka (Tomáš Šperňák), mastering (Ondřej Ježek) až po zabalení poslední desky, získali hokejisti nejlepší sportovní organizace na Zemi (Vežet Košice) tři mistrovské tituly. Za ten čas viděli členové Jelly Belly mnoho zápolení na vlastní oči, kapitánovi (Peter Batoš) věnovali závěrečnou skladbu svého debutového EP (#43).
Desku můžete najít uvnitř rozkládacího obalu, který je reprodukcí a zmenšeninou obrazu Hokej mladého postmodernisty Jána Vasilka. Obal je možné zavěsiť na zeď a tak alespoň v menší míře pochopit mistrovství autora. Grafickou zodpovědnost za vizuál Jelly Belly nese na svojich bedrech Jozef Tušan.
Album vychází na 12" vinylu a jako free download ve formátu mp3 v kvalitě 320 kbps z webstránek deadred.sk a starcastic.cz. Vydání EP DEAF TILL 30 doprovází volně dostupný mp3 singl JBRMXMMVC s remixy skladby Miami Vice o které se postarali Bonus, Karaoke Tundra a The Autumnist.