VIYU – Morning

01 Nymph From The Page
02 New Blood
03 Champagne
04 Ballrooms
05 6:30 A.M.
06 Into The Places
07 What They Say
08 Dear Passangers

VIYU je nový projekt Daniela a Toma z dnes již neexistujících Rara Avis. „Ztráta živé kapely s akustickými bicími a basovou kytarou nám umožnila zcela nový přístup ke skládání a především hraní naší hudby. Po prvotních pokusech jsme postupně našli cestu, kterou se chceme vydat. Následně jsme se s novým vybavením na pár měsíců zavřeli do atomového krytu a věnovali jsme se experimentování s tvorbou zvuku, různými hudebními styly a aranžmá. Chtěli jsme používat především zvuky, které jsme si sami vytvořili.“


V písních jsou tak použité nahrávky kytar s přirozeným reverbem, které se nahrávaly v různorodých lokacích, ale také vysamplované zvuky jako například potrubí či náhodné ruchy a pazvuky.
Skladby začaly pomalu nabírat konkrétnější formu a úplně první singl s názvem Into The Places, nahraný v Golden Studio, spatřil světlo světa již v roce 2013.

VIYU šli v tvořivém procesu ještě dál a začali s nahráváním dalších skladeb ve vlastním malém studiu. „Poslechli jsme si každou sekundu každé vytvořené skladby zhruba 19 883-krát, abychom se ujistili, že všechno zní tak, jak jsme si představovali a aby zároveň na zmixované nahrávce nezmizel náboj a energie z demoverze.“

Zhruba po roce nahrávání, mixování, upravování a předělávání od samotného začátku měli VIYU připravené skladby na jejich debutové album „Morning“. Finální pečeť na zvuk épéčka dal Ecson Waldes z Biotech studios.

A jak vlastně VIYU zní? Každá skladba na albu má svou vlastní náladu a charakter, ale zároveň jsou navzájem spojeny zvukem úderných bicích, ostrých syntezátorových linek, kytarových riffů a melancholickým zpěvem.