Od vydání úspěšného alba Taking Shape (2015, vlastní náklad) uplynuly čtyři roky a dvojice multiinstrumentalistů Sasha Mamaev (kytara, basa, sax, vokály) a Gábor Tokár (bicí, perkuse, syntezátory, piano) a.k.a. Gonsofus vyplnila tento čas zejména usilovným koncertováním. V rámci svých turné se objevili na pódiích v 19 zemích světa, napříč celou Evropou, v USA i v Rusku. Během cestování a vystupování ale také průběžně pracovali na nových skladbách.
Specifický hudební mix různých stylů, který kapela označuje jako “transcontinental groove”, prošel v mezičase dalším vývojem. Skladby na novém EP jsou tak vyzrálejší po stránce zvukové i písňové a je v nich slyšet zřetelný posun od latinsko-amerických vlivů z období EP Sueño (2013) a multižánrové fůzi stylů na Taking Shape. Dalším odlišným aspektem tvorby nového EP byl společný přístup při psaní nových skladeb - mnoho prvotních nápadů vzniklo na zkouškách a při džemování, což osvěžilo celý kreativní proces.
„Toto EP představuje úvod do toho, co se dá očekávat v budoucnosti. Náš projekt přešel v posledních letech významnou transformací, a to jak technicky, tak i zvukově. Vyrostli jsme a dospěli i jako hudebníci, prozkoumali a rozšířili jsme možnosti hudby, kterou my dva spolu vytváříme,“ říká o jejiich novém počinu Gábor Tokár. „Prudkým vývojem prošla také naše koncertní show - téměř už se nepodobá tomu, jak jsme vystupovali ještě před pár lety, přidte se přesvědčit sami,“ zve Sasha Mamaev posluchače na návštěvu jejich energických koncertů, na kterých pomocí live-loopingu a vícero nástrojů vytvářejí show se zvukem celého orchestru.
„Dá se říct, že Distant Shores je dílem více introspektivním, globálně se přimlouvajícím a zkoumajícím cestu našim životem, s odklonem od romantičtějších, nazvěme to “ustanovení”, na Taking Shape”, definuje Sasha v zkratce nové EP a dodává: „Snažíme se tvořit globální, podnětnou a v konečném důsledku pozitivní hudbu. Tvrdě jsme pracovali na prolomení geografických, jazykových a sociálních hranic, objevování cizích zemí, vzdálených břehů, učili jsme se za pochodu. A jsme požehnaní, že jsme v průběhu této cesty získali posluchače z celého světa. Toto album je odrazem a poctou tomu celému a jim zvlášť.“
Vzhledem na globální charakter Gonsofus, od Sashova kočovného dětství, stráveného v Rusku, Turecku, USA či Keni, až po nepřetržité cestovní dobrodružství kapely během posledních pěti let turné, dávalo předem smysl, aby se i toto EP stalo globálním projektem. „Vzdálené pobřeží“ je reflektované v hudbě na všech úrovních. I proto bylo nahráváno v Praze v Studiu Faust a v New
Yorku ho zmixoval zvukový inženýr Jason Goldstein, držitel ceny Grammy, známý ze spolupráce s The Roots, Beyoncé, Ozomatli, Nas a pod. Kruh se uzavřel opět v Praze, kde si Ecson Waldes vzal ve svém Biotech Studio na starost mastering nahrávek. Mezi hosty se na EP objevuje např. Fred “Rocksteady Freddie” Reiter z New York Ska Jazz Ensemble na tenor saxofon a flétnu.
Ostatní dechové nástroje byli nahrány ve studiu SMT v Bernolákove a produkci na vytvoření pestrého sound designu měl na starosti Gábor Tokár ve svém domácím studiu. Snový titulní artwork je dílem Vlada Ďurajky, který je podepsaný pod celkovou grafickou podobou EP.
Album vyšlo 7. 11. 2019 na Deadred / Starcastic na 12’’ vinylu, CD a digitálně ke stažení ze stránek vydavatelsví, kapely a na streamovacích platformách Apple Music, Spotify, Deezer, YouTube Music a pod.