Karol Mikloš – The Past Of The Future

> přehrát


vydáno 21. 05. 2008


01. On Fire
02. You Never Listen
03. Insane
04. Still On Your Side
05. Get A Little Wild
06. In The Bubble
07. Note
08. Leaving For England
09. Apocalyptical
10. Not Much Left To Do Wrong Now

Po celých šesti letech od poslední nahrávky “Vis-a-Vis” přichází Karol Mikloš konečně s novým albem. Je vyzrálejší, barevnější a upřímnější než cokoliv, co dosud nahral. ‘The Past Of The Future’ je, jak už sám název desky napovídá, plný bystrých slovních zvratů a, jak jsme již u Karola Mikoše zvyklí, také nadprůměrných textařských výpovědí.

Hudebně se album k posluchačovi “prihovára” univerzálním jazykem sofistikovaných, nostalgií protkaných kytarovek, dochucených pestrou koláží digitálních zvuků. Od prvního do posledního tónu je však servírované s vervou a nasazením a ani na chvíli nesklouzává do truchlivé nudy. Vděčit za to může bubeníkovi Matúšovi Homolovi (Abuse, Nylon Union, Sub’n’Bus) a baskytaristovi Andrejovi Gmucovi (Those Over Those), kteří se výrazně podíleli na výsledném zvuku nahrávky. Spolu s dalšími sedmi hosty se původní Milošovy výhradně elektronické nahrávky podařilo v jeho domácím studiu posunout do akustičtější polohy. Elektronická alchymie, na které byla deska původně postavená, ustoupila do pozadí a stala se organickým elementem alba.

Karol Mikloš vzal tentokrát to nejlepší ze své manchestersky-kytarové prvotiny The Same Mist Here (1997) i jejího elektronikou ovlivněného následovníka Vis-?-Vis (2002) a sestavil album, které je dokonale vyváženou směsí kytar, počítačové produkce a v neposlední řadě jeho vynikajícího hlasu a textů.

Na ‘The Past Of The Future’ již Karol Mikloš nevzdává jen hold velikánům jako jsou Morrissey, Ian McCulloch či David Sylvian, ale nachází si svůj jedinečný hudební výraz a nenápadně se řadí mezi pilíře československé alternativní scény.

 

Další releasy